Založiť webovú stránku alebo eShop

Bio - John Vanbiesbrouck

BIOGRAFIA - John Vanbiesbrouck

Rád by som na tomto mieste v krátkosti predstavil tohto významného muža medzi hokejovými žrďami. Charakteristika je zameraná predovšetkým na jeho športovú kariéru v najprestížnejšej hokejovej lige sveta - NHL. Patrí k jedným z najslávnejších hokejových brankárov narodených na území Spojených štátov amerických, je to ikona medzi menami ako Mike Richter či Tom Barraso.
 
Beezer
 
 
Osobné údaje:
 
Meno a priezvisko: John Vanbiesbrouck ( van-BEES-bruhk) 
Prezývka: Beezer
Dátum narodenia: 4. september, 1963, Detroit, MI
Štátne občianstvo: USA
Pozícia: brankár
Držanie hokejky: ľavá
Výška: 1,73m (5´8")
Váha: 80kg (176lbs)
Profesionálna kariéra v NHL: 1981 - 2002 (20 sezón)
Draftovaný do NHL: 4. kolo draftu, 72 miesto celkovo, 1981
Kluby, za ktoré hral v NHL: New York Rangers, Florida Panthers, Philadelphia Flyers, New York Islanders, New Jersey Devils
 
 
Beezer
 
Hráčska kariéra v NHL:
 
Debutoval v bráne NY Rangers 5. decembra 1981 proti mužstvu Colorado Rockies ako 18-ročný. Zápas sa skončil víťazstvom pre Rangers v pomere 2-1. Od sezóny ´84 -´85 do sezóny ´89 -´90 pôsobil ako brankárska jednotka v klube, po príchode Mike Richtera do mužstva sa z nich dvoch stala najlepšia a najvyrovnanejšia brankárska dvojka v NHL na 3 sezóny. V roku 1986 získal cenu pre najlepšieho brankára NHL Vezina Trophy.
 
Bee - rangers
 
 
 
 
 
 
Keďže pre tím Rangers bolo finančne nevýhodné držať v mužstve 2brankárske jednotky, tak voľba padla na Vanbiesbroucka,ktorý bol vymenený do tímu Vancover Canucks,avšak ihneď bol poslaný na slnečnú Floridu za miestnych Panthers. Florida zažila svoj debut v NHL v roku 1993 s brankárskou jednotkou Vanbiesbrouckom. Chytal za Panthers 5 sezón, najväčší úspech sa dostavil v roku 1996, a to finále Stanley Cupu s tímom Colorado Avalanche. Beezer sa stal prvým draftovaným hráčom vôbec za klub Florida Panthers.
 
Beezer - panthers
 
 
Po odchode z Panthers podpísal ako voľný hráč zmluvu na 2 sezóny s Philadelphiou Flyers, kde vytlačil z postu brankárskej jednotky legendárneho Rona Hextalla. Po ukončení zmluvy s letcami vyhlásil,že viac nechce meniť klub, no dostáva sa na Long Island k Islanders,kde ako veterán posilňuje nováčikmi vystužený tím NY. Odohral za Islaneders 1 sezónu a na sklonku svojej kariéry sa upísal na 2 sezóny mužstvu Devils,kde už pôsobil ako náhradný brankár vynikajúcemu Martinovi Brodeurovi. V máji 2002 ohlásil koniec aktívnej kariéry a rok na to pôsobil ako hlavný tréner v juniorskej lige OHL, kde trénoval klub Sault Ste. Marie Greyhounds, v ktorom ako junior sám začínal.
Najbližšie k snu každého hráča v NHL siahnúť si na Stanley Cup bol v roku 1996 ako jednotka v bráne a v roku 2002 ako náhradný brankár, ale napriek tomu nikdy nedržal nad hlavou SC, nestačilo mu na to ani 882 odohraných zápasov v NHL. Je považovaný za jedného z najlepších hokejových brankárov narodených v USA. V roku 2007 vstúpil do Hokejovej siene slávy USA.
 
Beezer - devils 
 
Reprezentačná kariéra (USA)
Svoju vlasť reprezentoval na svetových šampionátoch v rokoch 1982, 1983, 1985, 1989. V rokoch 1987 a 1991 reprezentoval U.S. tím na Kanadskom pohári. Spolu s Mike Richterom bol v olympijskom tíme USA na Olympijských hrách v Nagane, Japonsku v roku 1998.
 
Rekordy a ocenenia
 
  • - držiteľ rekordu v tíme NYR za najviac asistencií brankárom all-time v jednej sezóne (5 asistencií)
  • - držiteľ rekordu v tíme NYR za najviac asistencií brankárom v histórii klubu (25 asistencií)
  • - držiteľ rekordu za najviac odohraných zápasov v histórii klubu Florida Panthers (268 zápasov)
  • - držiteľ rekordu za najväčší počet vyhratých zápasov za sezónu (25 víťazstiev a viac za základnú časť aktuálnej sezóny) v NHL z pomedzi všetkých brankárov narodených na území spojených štátov amerických (spolu 8 sezón)
  • - držiteľ rekordu za dosiahnutý najväčší počet víťazstiev  v NHL americky narodeným brankárom v histórii NHL  (374 víťazstiev - základna časť, bez play-off)
  • - držiteľ rekordu za dosiahnutý najväčší počet shutouts v NHL americky narodeným brankárom v histórii NHL  (40 shutouts)
  • - držiteľ trofeje Vezina Trophy pre najlepšieho brankára 1986
  • - odohral 4 zápasy NHL All-Star Game 1986 (First All-Star Team), 1994 (Second All-Star Team), 1996 (First All-Star Team), 1997 (Second All-Star Team)
  • je zaradený na 31. mieste z pomedzi všetkých hráčov, ktorí kedy hrali za klub NY Rangers v knihe - 100 Ranger Greats (viac info o knihe tu)
  • - zaujímavosť: do súčasnosti je posledným brankárom New Yorku Rangers, ktorého gólman získal Vezina Trophy

 

 

menší prierez kariérou :-)

http://www.youtube.com/watch?v=qN49HYlHkLM

 

aktuálny projekt:

http://vbksportsviewer.com

 
TOPlist